ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması hakkında basın açıklaması


ABD Başkanı Donald Trump uluslararası hukuku ve kamuoyunu hiçe sayarak tartışmalı bir karar almış ve illegal bir şekilde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamıştır.
 Bu karar Filistin-İsrail arasındaki çatışmaları derinleştireceği gibi bölgesel istikrarı da tehlikeye atan bir adım olmuştur.
 
 Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ile birlikte Müslümanlar için kutsal sayılan Mescid-i Aksa’yı da içinde barındıran Kudüs, tarihsel olarak semavi dinlerin barış içinde yaşadığı kadim şehirlerden biri hüviyetindedir.
 
 
Bu şehri, kurulduğu günden bu yana Filistinlilerin topraklarında ‘işgalci’ statüsünde olan ve her geçen gün yasadışı yerleşim yerlerini genişleterek, Filistinlileri topraklarından süren İsrail’in başkenti olarak tanımak uluslararası toplumun yanı sıra sağduyu sahibi tüm Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler nezdinde infiale yol açmıştır.
 
 
Toplumsal Diriliş Hareketi Derneği olarak ABD’nin aldığı bu kararı kınıyor ve yok sayıyoruz. Başkan Donald Trump’ı aldığı bu tartışmalı karardan geri adım atmaya ve bölgedeki barış çabalarını destekleyici politikalar geliştirmeye davet ediyoruz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
Genel Başkan Bilal Ulusan

Author: Toplumsal Dirilis

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir