Başkanımızın Deprem Haftası Mesajı

Dünya üzerinde meydana gelen depremler, insanlığın yaşadığı en büyük doğal afetlerdendir. Ülkemiz dünyanın kritik deprem bölgelerinden birinde bulunmaktadır. Ülkemizde deprem ve etkilerinden korunma bilincinin gelişmesi ve kamuoyunun dikkatini çekmesi amacıyla her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında Deprem Haftası olarak kutlanmaktadır.

Ani gelişen doğal afet olarak değerlendirilen depremler, yaşandıkları bölgelerde çok büyük can ve mal kaybına sebep olmaktadır. Ülkemizde son yıllarda yaşanan 17 Ağustos 1999 Gölcük, 12 Kasım 1999 Düzce ve 23 Kasım 2011 Van depremleri toplumumuzda deprem olgusunun çok boyutlu olarak değerlendirilmesini sağlamış ve deprem bilincinin geliştirilmesine yönelik çok önemli adımlar atılmıştır. Yapılara ilişkin mevzuatsal önlemlerin yanı sıra, okullarda yapılan bilinçlendirme eğitimleri, tatbikatlar ve farkındalık oluşturan kamu spotlarının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bilim insanlarının tarihte yaşanan depremlerden yola çıkarak yaptıkları bilimsel deprem tahminlerini ciddiye alarak yapılaşmanın kalitesini arttıran tüm önlemlerin alınması gerekiyor. Diğer yandan deprem durumunda ne şekilde davranılması gerektiğini anlatan farkındalık tatbikatlarının yaygınlaşması gerekmektedir.

Yaşadığımız depremlerde yaşamını kaybeden bütün vatandaşlarımızı saygıyla anar, yakınlarına ve milletimize başsağlığı dilerim.

Toplumsal Diriliş Hareketi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Bilal Ulusan

Author: Toplumsal Dirilis

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir