TBMM Araştırma Komisyonu Çengelköy’ü ziyaret etti

TBMM Araştırma Komisyonu Çengelköy’ü ziyaret etti

Darbeyi Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, 15 Temmuz hain darbe girişiminin bastırılmasında görev yapan kahramanları kendi mahallerinde ziyaret etti.

TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyeleri, Toplumsal Diriliş Hareketi Derneği Başkan Yardımcımız Can Cumurcu’nun muhtarı olduğu Çengelköy mahallesini ziyaret etti.

TBMM Komisyon üyeleri, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı gece sivil halktan en çok şehit verilen mahalle olan Çengelköy Mahallesi sakinleri ve esnafıyla buluştular. Türkiye’nin ilk 15 Temmuz gazi muhtarı olan Toplumsal Diriliş Hareketi Derneği Başkan Yardımcımız Can Cumurcu araştırma çalışması için gelen TBMM komisyon üyelerini Çengelköy mahallesiyle birlikte karşıladı.

Çengelköy sakinleri komisyon üyelerine, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Çengelköy’de neler yaşandığını, Çengelköy mahallesinin hain darbe karşısında nasıl bir tutum takındığını, o gece nasıl bir savunma yaptıklarını, canları pahasına vatanı nasıl savunduklarını anlattılar.

Başkan Yardımcımız Can Cumurcu komisyon üyelerinin Çengelköy Polis Merkezi Amirliği ziyaretinde de kendilerine eşlik etti.

’15 Temmuz gecesi en fazla şehidi ve gaziyi veren mahalleyiz’

Başkan Yardımcımız Can Cumurcu, komisyon üyelerine o gece yaşananlara dair bilgiler verdi. Cumurcu, “Bir daha böyle bir 15 Temmuz yaşanmaması için verilmesi gereken bütün dersleri verdik. Biz mahalle sakinlerimiz olarak gerekli önlemlerimizi almıştık.Mahalle bazında konuşacak olursak en fazla şehidi ve gaziyi veren mahalleyiz.

O gece gençler arabayı tek başlarına kaldırıp kenara koydular. O gece çok şeyler yaşandı. O gece biz bizde değildik.  O gece vücut bizimdi ama içindeki biz değildik.” diye o gecenin ruhunu yansıtan konuşmalar yaptı.

‘Tarihe not düşülmesi gereken kahramanlıkları dinliyor ve kayıt alıyoruz’

Darbeyi Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, “İki şeyi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Birincisi tarihe not düşülmesi gereken kahramanlıkları dinliyor ve kayıt alıyoruz. İkincisi ise bu darbe girişimi karşısında Allah için, millet için, bayrak için, demokrasi ve hukuk devletimiz için canla başla mücadele eden şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi ve sivil vatandaşlarımızı kendi mahallerinde ziyaret etmek suretiyle, gelecek nesillere hem TBMM’nin nasıl çalıştığını hem de bu mücadeleyi verenlerle nasıl işbirliği halinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz” dedi.


Çengelköy meydanında komisyonla bir araya gelen Kuleli Kaymak Mustafa Paşa Camisi İmam Hatibi Osman Keskin, “25 yıldır bu camide görev yapıyorum. Bu süre içinde Kuleli Askeri Lisesi’ndeki komutanlarla çok iyi ilişkiler içindeydik. Bu iyi ilişkiler son 3 yıldır bozuldu. Dinler arası diyalog meselesini camide çok işlediğim için ‘Allah indinde tek din İslam’dır.’ dediğim için bizi listeye almışlar. ‘Dinler arası diyalog olmaz.’ dediğimiz için bizi ön plana aldılar.” dedi.

‘Sala verdim diye sabaha kadar, dışarı çıkmama izin vermediler’

Cami İmamı Osman Keskin o gece yaşananları şöyle anlattı: “Darbe gecesi ilk iş okul merkez olmak üzere caminin etrafını çevirerek üniformalı teröristler bizi esir aldılar. Sala verdim diye sabaha kadar, dışarı çıkmama izin vermediler. ‘Dışarı çıkarsan ateş ederim.’ dediler. Lojmanın önündeki demirlerden atlayarak kapıyı kırdılar. Ses sisteminin kablolarını söktüler.”

Çengelköy’de gazi olan Ender Demirtaş, Kuleli ‘ye doğru yürüdükleri esnada karşıdan gelen askerlerin ‘Buraya gelmeyin.’ diye bağırdıklarını anlattı.

Yürümeyi sürdürmelerinin üzerine darbecilerin siper alıp ateş etmeye başladığını anlatan Demirtaş, “Sadece ellerimizi kaldırdık.Ellerimi indirdiğimde ateş ettiler ve ayağımdan vurdular. Bir arabanın arkasına sığındım ama bizi oradan çıkarmadılar. Sürekli ateş ettiler. İlk boşlukta karşı taraftan gelenler beni aldı ve hastaneye götürdü.” dedi.

Darbe girişimi gecesi gazi olan Çengelköy Mahallesi sakini Kadir Akbulut ise polislerle beraber hareket ettik dedi. Akbulut, “Burak Cantürk o gece şehit düştü ama Allah razı olsun karakolu teslim etmediler. Can pahasına. Neticede zulmü gördük. Ben 51 yaşımdayım daha önce de darbe gördüm ama böyle bir şey görmedim. O anı yaşadım. Her tarafta kurşun izleri duruyor.” dedi.

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir